Pompieri condamnați pentru fraude legate de refugiați
Cei trei pompieri militari din județele Maramureș și Satu Mare au fost condamnați recent de Tribunalul Militar Cluj, fiind găsiți vinovați de obținerea ilegală a fondurilor din programul destinat sprijinirii refugiaților ucraineni. Între noiembrie 2022 și mai 2023, aceștia au depus documente în care au susținut că au găzduit refugiați, însă ancheta a relevat că unele persoane nu au locuit deloc la adresele declarate sau au stat pentru o perioadă mult mai scurtă decât cea precizată în acte.
Instanța a stabilit că cei trei pompieri au profitat de vulnerabilitățile sistemului de decontare instituit după izbucnirea războiului din Ucraina, reușind astfel să încaseze sume considerabile din fonduri publice. Prejudiciul total cauzat de activitatea lor frauduloasă depășește suma de 133.000 de lei. În urma sentinței, unul dintre pompieri este obligat să restituie aproape 37.000 de lei, iar altul trebuie să returneze peste 96.000 de lei.
Ceia trei pompieri au fost condamnați la închisoare cu suspendare, iar cea mai dură pedeapsă a fost aplicată unui plutonier major de la ISU Maramureș, care a primit o condamnare de 2 ani și 8 luni de închisoare cu suspendare, fiind acuzat de obținerea ilegală de fonduri și fals în înscrisuri sub semnătură privată.